Dimboola Courier
Free local news daily.

Friday 23rd March 2018


Advertisement - we thank our local business sponsors...



Dimboola District Tennis | Antwerp claim minor premiership

Article Category  Dimboola Courier > Sport
Date Published  Tuesday, February 27 2018
Author  Scott Stewart

Dimboola District Tennis | Antwerp claim minor premiership
Dimboola and District Tennis Association has completed its home and away season with Antwerp claiming minor premiership honours on the weekend.

In a tight tussle at the top of the table, Antwerp finished one and a half points ahead of reigning premier Hopetoun, setting up a tantalising semi-final this weekend.

Warrack Gold finished in third place and will battle Arkona this weekend in the first semi-final after Arkona finished five and a half points clear of Warrack Maroon who finished outside the top four in fifth place.

The weekend’s round hit off on Friday night when Antwerp hosted Arkona at the Health and Fitness Centre courts which started a closely fought weekend of tennis.

Antwerp prevailed four and a half points to half a point but each section saw a tight battle for supremacy with sets being tied in both the mixed and ladies sections.

Nick Pietsch and Meaghan Pohlner started well for Arkona to claim the opening mixed doubles set 9-5 before Antwerp peeled of the next three sets 9-4, 9-4, 9-7 to hold an eight game lead, three sets to one.

The final two sets went the way of Arkona when Gordon Klinge and Laura Herben teamed for a 9-3 win to reduce the margin to two games before Jonty Hunter and Petra Wolthuis won the final set 9-7 to level sets and tie games.

The sides shared the mixed doubles point three sets, 42 games each.

The mens section was closely fought which went the way of Antwerp four sets, 47 games to two sets, 32 games to ultimately prove the difference at the end of the day.

Antwerp claimed the opening two sets when Tim Jorgensen and Nathan Albrecht dominated the opening set 9-1 before Don Clark and substitute Shanan Baker claimed a tense tie-breaker in the second set.

Nick Pietsch and Mitchell Jorgensen won the third set 9-6 before Antwerp took out the mens section winning the next two sets 9-1, 9-4.

A 9-5 win to Gordon Klinge and Jonty Hunter pulled back a set as Antwerp took the section four sets, 47 games to two sets, 32 games.

The ladies section followed the path of the mixed doubles as sides shared sets to the final match.

An opening 9-3 win to Abbey Greig and Sammy Baker was matched when Kaylene Pietsch and Kristin Klinge won a tight tie-breaker to level sets.

Antwerp claimed the third set 9-3 as Arkona stayed in the hunt when they claimed the fourth set 9-5 to see Antwerp lead the section 31 games to 24.

And when Heather Jorgensen and Baker claimed the fifth set 9-4, Antwerp held an unassailable 12-game lead as Arkona’s Kristin Klinge and Petra Wolthuis won the final set 9-4 to reduce the margin to six games, three sets 44 games to three sets, 38 games.

The thrilling finish to the ladies section saw Antwerp win the day 10 sets, 133 games to eight sets, 102 games.

Setting up what will be a cracking second semi-final, Hopetoun proved too strong for Rainbow to claim all five points, winning the day 14 sets, 142 games to four sets, 97 games.

Hopetoun claimed the opening point of the day when they won the mixed doubles section four sets, 41 games to two sets, 31 games.

Just three games separated the sides after five sets before Tony and Lee George teamed for a 9-2 win to claim the section.

The mens section saw Hopetoun dominate early winning the first three sets 9-0, 9-3, 9-8 before Rainbow stayed in the contest winning the next two sets 9-7, 9-4.

With nine separating the sides, Hopetoun did what Rainbow needed to do in the final set, claiming a 9-0 victory to extend a nine-game lead to 18, four sets, 47 games to two sets, 29 games.

The ladies section saw Hopetoun win all six sets in a highly competitive section, winning 54 games to 37 with three sets being decided in tie-breakers and one set being decided 9-7.

At Anzac Park, Warrack Gold ensured they remained in third place when they claimed all five points against Dimboola, 14 sets, 144 games to four sets, 86 games.

A dominant start in the mixed saw the home side claim the first four sets to claim the section before Dimboola won the fifth set.

A tie-break win to Gold’s Chris Kellett and Brodie Hallam saw Gold claim the section five sets, 50 games to one set, 30 games.

The mens section saw the teams share the first two sets, before Gold won the next three sets to claim the section when Scott Stewart and Mark Phelan claimed a 9-4 win in the fifth set.

A 9-3 win to Rob Barry and Will Schilling saw Gold finish the section four sets, 44 games to two sets, 37 games.

After sharing the first two sets in the ladies section, Gold then claimed the last four sets which saw them dominate the section five sets, 50 games to one set, 19 games, winning the final three sets 9-1.

The final game of the round proved to be the closest of the day when Brim hosted Warrack Maroon with the home side claiming the day three points to two.

The day was only decided in the final sets of the day which saw a unique result with Maroon winning the games and Brim winning the most sets.

A close mixed doubles section was followed by Brim dominating the mens section and Maroon winning a clean sweep in the ladies.

Playing five men and five ladies, a tight mixed doubles section saw Brim’s Hugh Keam and Kylie O’Connor claim the opening set 9-7 before Mitch Hadley and Ellie Baxter levelled sets with a 9-8 win in the second set.

Brim, however was able to close out the section winning the next two sets 9-6 and 9-5 before Maroon won the final set 9-6 to give Brim the opening point three sets, 41 games to two sets, 36 games.

The mens section saw Brim dominate, winning all five sets to claim the section 45 games to 28.

Answering the challenge, Maroon’s ladies reversed the result to claim all five sets and claim the section 45 games to 15 which saw Maroon win the games by eight but with Brim winning three sets in the mixed doubles sets, ultimately claimed the day eight sets, 101 games to seven sets, 109 games.


Antwerp 56.5   150.82
Hopetoun 55164.49
Warrack Gold   44.5111.67
Arkona 38106.38
Warrack Maroon 32.592.81
Brim 30.587.11
Rainbow 26.597.11
Jeparit 19.576.40
Dimboola 1257.12


Antwerp 4.5 points 10 sets, 133 games d Arkona .5 points, 8 sets, 102 games.

Mixed: Tim Jorgensen, Abbey Greig lost to Nick Pietsch, Meaghan Pohlner 5-9, Don Clark, Heather Jorgensen d Mitchell Jorgensen, Kaylene Pietsch 9-4, Shane Bond, Kellie Laverty d Michael Pohlner, Elizabeth Klinge 9-4, Nathan Albrecht, Samantha Baker d Trevor McBain, Kristin Klinge 9-7, Emily Polack, Lucinda Newton lost to Gordon Klinge, Lauren Herben 3-9, Basil Jorgensen, Sonia Avery lost to Jonty Huner, Petra Wolthuis 7-9.

Men: T. Jorgensen, N. Albrecht d N. Pietsch, M. Pohlner 9-1, D. Clark, S. Baker (sub) d T. McBain, G. Klinge 9-8, T. Jorgensen, S. Bond lost to N. Pietsch, M. Jorgensen 6-9, D. Clark, B. Jorgensen d Tonnis Wolthuis (sub), J. Hunter 9-1, S. Bond, N. Albrecht d M. Jorgensen, M. Pohlner 9-4, S. Baker, B. Jorgensen lost to G. Klinge, J. Hunty 5-9.

Ladies: A. Greig, S. Baker d M. Pohlner, L. Herben 9-3, K. Laverty, L. Newton lost to K. Pietsch, K. Klinge 8-9, A. Greig, H. Jorgensen d M. Pohlner, E. Klinge 9-3, K. Laverty, S. Avery lost to K. Pietsch, P. Wolthuis 5-9, H. Jorgensen, S. Baker d E. Klinge, L. Herben 9-5, L. Newton, S. Avery lost to K. Klinge, P. Wolthuis 4-9.

Hopetoun 5 points, 14 sets, 142 games d Rainbow 0 points, 4 sets, 97 games.

Mixed: Jacob Jolm, Zali Brown d Marc Edelsten, Rowena Keller 9-4, Taylor Donnan, Jonti George d Adam Gould, Lauren Hallam 9-2, Mal McLean, Gina Boehm lost to Eddie Hallam, Sharyn Gelligen 3-9, Alex Kovoor, Nicole McLean d Seamus and Georgina O’Halloran 9-5, Ollie Hallam, Nicole Holm lost to Jacob Cocks, Colleen Petschel, 2-9, Tony and Lee George d Matthew Thomas, Bridie O’Halloran 9-2.

Men: J. Holm, M. McLean d A. Gould, E. Hallam 9-0, A. Kovoor, T. George d S. O’Halloran, J. Cocks 9-3, J. Holm, T. Donnan d A. Gould, M. Edelsten 9-8, A. Kovoor, O. Hallam lost to S. O’Halloran, M. Thomas 7-9, T. Donnan, M. McLean lost to M. Edelsten, E. Hallam 4-9, T. George, O. Hallam d J. Cocks, M. Thomas 9-0.

Ladies: Z. Brown, G. Boehm d R. Keller, S. Gelligen 9-8, N. McLean, N. Holm d G. O’Halloran, C. Petschel 9-8, Z. Brown, J. George d R. Keller, L. Hallam 9-3, N. McLean, L. George d G. & B. O’Halloran 9-3, J. George, G. Boehm d L. Hallam, S. Gelligen 9-8, N. Holm, L. George d C. Petschel, B. O’Halloran 9-7.

Warrack Gold 5 points, 14 sets, 144 games to Dimboola 0 points, 4 sets, 86 games.

Mixed: Phil Huebner, Rikki Nitschke d Anthony Baker, Breanna Eldridge 9-3, Scott Stewart, Wendy Hewitt d Tim Bond, Kate Clark 9-2, Mark Phelan, Linley Clyne d Corey Goss 9-0, Cameron Clyne, Carolyn Morcom d Rob and Becky Barry 9-8, David Nitschke, Ruth McNamara lost to Will Schilling, Billie Barber 5-9, Chris Kellett, Brodie Hallam d Tony Goss, Danni Haebich 9-8.

Men: P. Huebner, M. Phelan d A. Baker, C. Goss 9-5, C. Clyne, D. Nitschke lost to T. Goss, R. Barry 5-9, P. Huebner, S. Stewart d A. Baker, T. Bond 9-5, C. Clyne, C. Kellett d T. Goss, W. Schilling 9-5, S. Stewart, M. Phelan d T. Bond, C. Goss 9-4, D. Nitschke, C. Kellett lost to R. Barry, W. Schilling 3-9.

Ladies: R. Nitschke, C. Morcom d B. Eldridge, B. Barry 9-2, L. Clyne, R. McNamara lost to R. Baker, B. Barber 5-9, R. Nitschke, W. Hewitt d B. Eldridge, K. Clark 9-5, L. Clyne, B. Hallam d R. Baker, D. Haebich 9-1, W. Hewitt, C. Morcom d K. Clark, B. Barry 9-1, R. McNamara, B. Hallam d B. Barber, D. Haebich 9-1.

Brim 3 points, 8 sets, 101 games d Warrack Maroon 2 points, 7 sets, 109 games.

Mixed: Hugh Keam, Kylie O’Connor d Greg McKenzie, Zannie Malone 9-7, David Stewart, Simone Lindsay lost to Mitch Hadley, Ellie Baxter 8-9, Steven Murphy, Casey Quick d Ben Inkster (sub), Jan Greenwood 9-6, Patrick Lindsay, Amanda Marshman d Lachie Golder, Kelly Krahe 9-5, Darren and Donna Marshman lost to Matt Golder, Kat Lenz 6-9.

Men: H. Keam, S. Murphy d G. McKenzie, B. Inkster 9-3, P. Lindsay, D. Marshman d L. & M. Golder 9-6, H. Keam, D. Stewart d G. McKenzie, M. Hadley 9-7, S. Murphy, D. Marshman d B. Inkster, M. Golder 9-7, D. Stewart, P. Lindsay d M. Hadley, L. Golder 9-5.

Ladies: K. O’Connor, C. Quick lost to Z. Malone, J. Greenwood 3-9, A. & D. Marshman lost to K. Krahe, K. Lenz 2-9, K. O’Connor, S. Lindsay lost to Z. Malone, E. Baxter 1-9, C. Quick, D. Marshman lost to J. Greenwood, K. Lenz 1-9, S. Lindsay, A. Marshman lost to E. Baxter, K. Krahe 8-9.

Share this article on Social Media

2018 "Easter Eggstravaganza"

Join the Dimboola Town Committee at this year's "Easter Eggstravaganza" on Easter Saturday.

Click here for details

Have you followed us on Instagram?

Advertisement - we thank our local business sponsors...





Advertisement - we thank our local business sponsors...



Social Media


Dimboola Courier

Copyright © Dimboola Courier and Wangara Consulting
All Rights Reserved

Managed by Wangara Consulting - www.wancon.com.au

Wangara Consulting